תשובה לזמרו/חן ג'קי

חיים אברהם • 9/10/2017 כניסות

ראשית מותר לחשוב אחרת, אך מה אפשר לעשות שקיימות עובדות שלא צריך להתעלם מהן. תמרת קמה כישוב כפרי קהילתי, מי שמבקש לחיות בעיר, תמרת איננה מתאימה לו. ביקשנו לחיות קרוב לטבע ויש לזה לעיתים מחיר. גם בעיר למשל בחיפה על הכרמל, במקומות שקרובים לטבע ישנן בעיות ויש דרכים לטפל בהן, מבלי להרוס את הטבע. ברצוני להתייחס לנושא כביש הגישה "החשוך" שאתה מעלה בפורום. שמי אברהם חיים מרחוב האלה 20 בן היתר אני סגן נשיא האגודה הישראלית לתאורה, עדין פעיל במחקר בנושא מרצה ומלמד במסגרות שונות בארץ ובעולם את נושא זיהום האור, מבלי לחשושים אני אחד האחראיים לכביש החשוך.

אתה מוזמן להסתכל על מפות זיהום האור של ישראל ועמק-יזרעאל ותבין שקיימת בעיה סביבתית חמורה, שכנראה איננה מעניינת אותך ואולי גם את חברי ההנהלה. כשבאנו לתמרת בשנת 1984 היו עדין גחליליות שאורן נצנץ, מי שראה גחלילית בתמרת בשנים האחרונות שיקום!!! ראינו את שביל החלב בשמים להיכן הוא נעלם? המונח הסביבתי לכך הוא זהום אור אסטרונומי.

אנו מקבלים מהמערכת האקולוגית שרותי סביבה שאותם אתה מבקש למנוע מאתנו, על מה ולמה? אור בלילה הוא גורם מזהם הפוגע בבריאות האדם כך קבעו אירגוני בריאות (לא במדינת ישראל). אינני יודע מי הלחשן? ברדיו רמאאלה בצעירותי הייתה תכנית של לחשנים אך הם לחשו דברי אהבה. יש אגדות שגדלנו עליהן "אור בלילה מונע תאונות דרכים" מסתבר שבאירופה חלק מהתאונות מתרחש בגלל התנגשות של רכב בעמודי התאורה וכשנוסעים בחושך כשמנורות הרכב דלוקות, אין נסיעה כזאת מסוכנת כשממלאים אחרי כל הכללים אתה מבקש להשאיר את האור דרך קבע, מדוע מה ההיגיון?. העלייה לתמרת היא ביתם של מיני צמחים ובעלי חיים רבים – האם אנחנו מבקשים להרוס את ביתם כפי שאנו עושים בוואדי חצבים? מהנדסת המועצה בזמנו רצתה להציף אותנו באור, המרווחים היחידים מכך היו המשווקים קבלנים בעוד המפסידים הם הטבע ואנחנו כתושבי המקום. שכחת לציין שבסיבוב יש תאורה, פתרון שמקטין את הסיכון. גם לאוהבי הסביבה ותודה לאל שיש עדין כאלה, יש הבנה בבטיחות וגהות.

האם קמתה וצעקת שהנהלת תמרת (לא הנוכחית ולא הקודמת) החליטה להרעיל את תושבי תמרת בתאורת לד בניסוי פיילוט שעלה לתמרת כסף רב, כן אנחנו שילמנו אותו. מותר לבקר, המשוב השלילי לעיתים קרובות בונה ולא הורס, כך למדנו שבמערכות אקולוגיות טבעיות שמתקיימות לאורך זמן קיימים משובים שליליים. תאורה היא מקצוע רב תחומי המגלגל מיליארדים של דולרים ואנשים רבים מתעשרים מתחום זה מהאגדות שהם יוצרים ומפיצים. קרימינולוגים טוענים שפושע לא יתקוף במקום חשוך, הוא רוצה לדעת מי הקורבן, לשם כך הוא צריך אור, האם אפשר להגיד שאור בלילה מפחית פשע? איננו חיים בחושך אך יש לזכור שתאורה צריכה להיות מדתית כך שלא תפגע במערכות אקולוגיות ולא בבריאות האדם, לשם כך, צריך לבצע מחקרים וללמד את הציבור, אך יש סיכוי לא קטן שאלה שמובילים את התחום והם בעלי הממון יפסידו מכך.           

הודעות בנושא זה