זיכרון לנופלים - ברוך צור (צוקרמן) ורפי ברלב

גונן איציק • 16/4/2018 כניסות

שלום חברים,

לקראת יום הזיכרון הרשו לי להעלות כאן שיר שכתבתי ואני שר לזכרם של שניים מחברי לצוות בסדיר שנפלו במלחמת יום הכיפורים. השיר נקרא: "ברוך ורפי, החברים שלנו" והוא לזכרם של ברוך צור (צוקרמן), ורפי בר-לב. עיבוד, נגינה והפקה: אילן וירצברג. השיר שוחרר לרדיו כסינגל לפני מספר חודשים, והועלה לאחרונה גם ליוטיוב:

מלחמת יום הכיפורים פרצה כשכבר היינו במילואים, ורפי, לאחר השירות ביחידה, הספיק להתנדב כ'נמר' בתעלה (במלחמת ההתשה), ולעשות הסבה לשריון ונלחם במסגרת גדוד הסיור/שריון 87 של אוגדה 143 של אריק שרון. שלמה פורת, חבר תמרת, ששרת בפלוגה שרפי היה מפקדה, מספר: "בלילה שבין 9-10 לאוקטובר 73, הגדוד שלנו ובראשו פלוגה ב' של רפי, גילה את התפר בין ארמיה 2 וארמיה 3 המצריות, עברנו דרכו והגענו לתעלה / לאגם המר, בלי שהמצרים הבחינו בנו. לפנות בוקר חזרנו אחורנית, דיווחנו, ועל סמך כך תוכננה צליחת התעלה.

בלילה שבין  15-16 לאוקטובר 73, פלוגה ב' של רפי, שבראש גדוד הסיור של טנקים 87, הובילה את חטיבה 14 ואת כל האוגדה של אריק לכיוון צליחת התעלה. הגדוד שוב הגיע לקו המים בלי שהמצרים הרגישו בנו, אבל אח"כ הגדוד נתבקש לסייע לכוחות טנקים וצנחנים שלנו שנפגעו קשות בחווה הסינית. בלחימה העזה  שם, נפגעו ונהרגו רבים מאנשי הגדוד, וביניהם המג"ד השני של הגדוד יואב ברום וגם רפי בר לב שהטנק שלו נפגע לא רחוק מהטנק שלי...".
על לחימתו בחווה הסינית קיבל רפי בר-לב את צל"ש האלוף.